کتاب تجربه سازها

کتاب تجربه سازها

در این مقاله میخوام تجربه خودم از مطالعه کتاب تجربه سازها (نویسنده: دن جینجیس) را با شما به اشتراک بزارم. دن جینجیس در این کتاب درباره ارتباطی که بین شما و مشتریان وجود دارد صحبت می‌کند. او در این کتاب به شما کمک می‌کند که این ارتباط را به یک ارتباط دائمی تبدیل کنید و یک تجربه متفاوتی را در مشتری خلق کنید. در ادامه نکاتی که از این کتاب یادداشت کردم را با شما به اشتراک میزارم.

 

کتاب تجربه سازها

 

مشتریان را تشویق کنید تا تجربه خرید از شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 

یکی از روش‌های بازاریابی برای فروش این است که مشتریان فعلی، شما را با دوستان و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارند. این روش به شما کمک می‌کند که فروش خودتان را بصورت رایگان افزایش دهید. دلیل آن هم این است که 20 درصد از خریدهای ما انجام میدهیم از روی توصیه‌ای است که اطرافیانمان به ما می‌کنند. ولی نکته ای که خیلی از ما اصلا بهش دقت نمی‌کنیم این است که در کسب و کار خودمان این باور را داریم “که مشتری خود ما را معرفی میکند.” ولی اصلا به این شکل که شما فکر می‌کنید نیست!

طبق تجربه ای که بدست آوردم، زمانی که از مشتری میخوام که درصورت رضایت من را به دوستان خود معرفی کند نتیجه بهتری میگیرم. ولی برعکس آن زمانی که منتظر میمانم تا خود مشتری من را به دوستان خود معرفی کند نتیجه‌ای بسیار ضعیف تر را میگیرم. مشتری تا زمانی که شما به آن یادآوری نکنید شاید اصلا به آن فکر نکند که بخواهد شما را به دوستان خود معرفی کند. بخاطر همین موضوع ما میتوانیم با تشویق کردن مشتری، به آن کمک کنیم که تجربه خرید از ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارد.

 

تجربه مثبت برای مشتری خلق کنیم.

 

ما برای آن که بتوانیم به خوبی در ذهن مشتری بمانیم، میتوانیم با ایجاد یک تجربه مثبت این کار را انجام دهیم. این تجربه مثبت میتواند در هر زمانی برای اتفاق بیافتد، که چند مورد آن را برایتان مثال میزنم.

یکی از شرایطی که میتوانید یک تجربه مثبت در ذهن مشتری ایجاد کنید، زمان خرید محصول از شما میباشد. در این زمان شما میتوانید یک تجربه مثبتی در مشتری خود خلق کنید که شما را در ذهن مشتری ماندگار کند. این تجربه می‌تواند خوش صحبتی شما، انرژی شما و از روی صبر پاسخگویی به سوالات مشتری باشد.

یکی دیگر از شرایطی که میتوانید در ذهن مشتری خودتان را مانگار کنید، خدمات پس از فروش میباشد. در این شرایط شما میتوانید کارهای متفاوتی را انجام دهید که چند نمونه برایتان مثال میزنم. شما میتوانید بعد از خرید مشتری، به او یک هدیه بدهید. یا اینکه یک هفته بعد از خرید مشتری با او تماس بگیرید تا تجربه استفاده از محصولتان را از اون بپرسید و کارهای دیگری که میتوانید برای ایجاد تجربه مثبت در مشتری انجام دهید.

شرایط مختلفی وجود دارد که شما میتوانید در آن شرایط تجربه مثبتی برای مشتری خلق کنید.

 

رسیدگی به شکایت مشتریان

 

شما در کسب و کارتان این احتمال وجود دارد که افرادی از محصولات شما راضی نباشند یا اینکه برای استفاده از آن به مشکلاتی داشته باشند. شما با رسیدگی درست به این مشکلات میتوانید یک مشتری را برای خودتان وفادار کنید یا اینکه باعث از دست رفتن آن مشتری شوید. پس در زمانی که مشتریان به مشکلاتی برخورد میکنند حتما تمام تلاش خودتان را بکنید که از روی صبر به تمام سوالات آن ها پاسخ دهید. دقت کنید که هر مشتری ناراضی که شما از دست میدهید، تقریبا هزینه‌ای دو برابر درآمد از دو مشتری راضی برای کسب و کار شما بجا می‌گذارد.

 

راحت کردن مسیر خرید مشتری

 

یکی از مواردی که باعث میشود شما تجربه خوبی برای مشتریان درست کنید این است که مسیر خرید از شما، راحت باشد. این به این معنی است که مشتری برای آنکه محصول شما را خریداری کند نباید از مسیرهای زیادی عبور کند مثل درخواست کارت به کارت کردن یا پُر کردن کلی اطلاعات برای خرید یک محصول. ما هرچه بتوانیم تجربه خرید مشتری را برای اون راحت تر کنیم تجربه خوبی را از برندمان در ذهن مشتری خلق میکنیم. بطور مثال میتوانیم بجای پرداخت هزینه خرید فقط شیوه کارت به کارت، از روش های متنوع دیگری هم برای پرداخت هزینه روبروی مشتری قرار دهیم. یا اینکه بجای پُر کردن کلی اطلاعات از مشتری، فقط با دریافت شماره همراه و نام و نام‌خانوادگی مسیر خرید را برای مشتری راحت تر کنید.

 

ایجاد راه‌های ارتباطی بیشتر با مشتری

 

راه‌های ارتباطی مثل پیامک ، شماره تماس ، واتساپ ، اینستاگرام و … نوع های مختلفی دارد. شما از طریق این راه ها میتوانید با مشتریان محصولتان تعامل داشته باشید. ما برای آنکه بتوانیم تجربه خوبی از برندمان ، در ذهن مشتری خلق کنیم باید دامنه این ارتباط را گسترش دهیم. یعنی شرایط را جوری ایجاد کنیم که مشتری از هر راهی که برای او ساده تر است بتواند با ما در ارتباط باشد. ما با این کار میتوانیم برندمان را در ذهن مشتری به عنوان یک برند محبوب ثبت کنیم.

 

در زمان بحران در کنار آن‌ها باشید

 

ما اگر میخواهیم که به درآمدهای فوق العاده‌ای در کسب و کارمان برسیم باید تجربه خوبی از بردنمان در ذهن مشتری ایجاد کنیم. یکی از این تجربیات این است که در زمان بحران به مشکلات و سوال هایی که مشتریانمان دارند پاسخ دهیم و در کنار آنها باشیم. اگر بخوام مثالی درباره شغل خودم برای شما بزنم میتوانم بگویم که موقیت بحرانی در صنعت بیمه، زمانی است که مشتری به خسارت برمیخورد. ما در این زمان باید مشتری را کامل راهنمایی کنیم تا در فرآیند دریافت خسارت بتوانیم تجربه خوبی را برای مشتری خلق کنیم. به این شکل تصویری که از برند ما در ذهن مشتری شکل میگیرد به این شکل نیست که در زمان بحران آنها را تنها میگذاریم بلکه تصویر ما به این شکل است که در همه زمان ها در کنار آنها هستیم.

 

در این مقاله سعی کردم تجربیات خودم و کتاب را با شما به اشتراک بزارم تا شما بتوانید در کسب و کار خودتان تجربه خوبی را از خودتان در ذهن مشتری خلق کنید. من این کتاب را در سایت مدیرسبز تونستم مطالعه کنم و تجربیاتم از این مطالعه را با شما به اشتراک گذاشتم.  برای حرف آخر میخواهم جمله‌ای که در این کتاب خیلی برام ارزشمند بود را با شما به اشتراک بزارم.

“ما در کسب و کارمان باید نقاط درد مشتریان را حذف کنیم تا زندگی مشتریان راحت تر باشد.”

 

ایمان علیزاده

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید